Bezdomovci bez pardonu do vězení? Volala jsem Zdeňku Hrabovi, aby mi vysvětlil, co přesně myslel tím svým návrhem k „řešení“ bezdomovectví. A abych se ho také zeptala, co on pro řešení bezdomovectví dělá.
Podle mě to není řešení, ale jen populistický výkřik, který je navíc protiústavní a porušuje naše mezinárodní závazky. Prostě není možné lidi odchytnout na ulici a omezit je na svobodě, protože se vám nelíbí. Naše věznice patří mezi jedny nejpřeplněnějších v Evropě, a ty jsou dražší než hotely.
- Zoufale nám chybí azylové domy i pro ženy utíkající před domácím násilím, natož pak pro psychicky nemocné lidi na ulici. Zdeňku, co pro to děláš?
- Zoufale nám chybí psychiatrická péče pro lidi na ulici, ti si většinou sami nedokážou pomoci. Zdeňku, co pro to děláš?
- Zoufale nám chybí koncepce dostupného bydlení. V tom mohou výrazně pomoci obce a kraje. Zdeňku, co jsi pro to jako zastupitel udělal a co pro to dále uděláš?>
- Bezdomovci jsou zatížení exekucemi, které je táhnou ke dnu. Zdeňku, co pro děláš?
Mám zkušenosti s tím jak to chodí na Kladně, a proto vím že řešení musí být komplexní a musí se na něm podílet více stran než jen represivní složky… Zapojit sociální služby, obce, neziskové organizace mi dává větší smysl než lidi zavírat a omezovat na svobodě ✌️🫶