Důchody: navrhla jsem vrátit zdravotní sestry a pečovatele mezi náročné profese

Adéla v poslanecké lavici v Senátu

5. 12. 2024 | Aktuality, Senát

Předně bych ráda zdůraznila, že vítám přípravu novely důchodového zabezpečení, která musí reagovat na demografické změny, které jsou bohužel neúprosné. Přesto se domnívám, že je nezbytné myslet na tzv. náročné profese, které jsou ve svém zaměstnání vystaveny vlivů poškozujícím jejich . Současný systém na tyto kategorie myslí. Původní vládní návrh novely z tzv. 3. kategorie zaměstnanců vybral jen 4 skupiny, a to ty, které jsou vystaveny fyzické zátěži, vibracím a zátěží hlukem a teplem. Těmto zaměstnancům byl nárok dřívější odchod do důchodu v původní vládní verzi novely zachován.

Přesto byl ve sněmovně nakonec zcela překvapivý návrh poslance Bendy (ODS) a Jakoba (TOP 09), kteří odejmuli nárok na předčasný důchod i těmto zaměstnancům.

Proto jsem připravila pozměňovací návrh, který vracel do hry celou 3. kategorii náročných profesí, tedy včetně těch, kteří jsou vystaveni škodlivým vlivům chemických látek, prachu, hluku, neionizujícího záření, pracovními polohami, psychické zátěže (dopadá zejména na výhradní práci v nočních hodinách) a  s biologickými činiteli.

bohužel můj návrh nepřijal a schválila se tedy sněmovní – „Bendova“ verze, která připravila desítky tisíc lidí o možnost jít do předčasného důchodu 👎👎👎.

A na koho vlastně 3. kategorie dopadá? Původně jsem si myslela, že se to týká zejména zaměstnanců těžkého a stavebního průmyslu. Jsem z ocelového a hornického města Kladna a hned jsem měla na mysli slévače, svářeče obsluhy důlního zařízení, zpracovatele kovů a montážní dělníky. Nicméně po prostudování tabulek z krajské hygienické stanice jsem zjistila, že zásadně dopadá i na všeobecné zdravotní sestry nebo pečovatele v soc. sféře, zejména v pobytových službách. A tyto profese jsou také vystaveny významné fyzické zátěži. O počtech těchto zaměstnanců je možné si udělat obrázek z níže uvedeného přehledu.

 

Typ profese (CZ-ISCO) Počet osob v ČR
Obsluha důlních zařízení, včetně horníků 9373
Svářeči, řezači plamenem a páječi 6040
Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci 5152
Všeobecné sestry se specializací 4798
Modeláři, formíři, jádraři a slévači ve slévárnách 4274
Nástrojaři a příbuzní pracovníci 3853
Obsluha zařízení na zpracování kovů 3680
Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby 3202
Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče 2870
Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel 2489
Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb 2074
Brusiči, leštiči a ostřiči nástrojů a kovů 1842
Pomocní manipulační pracovníci, kromě výroby 1770
Obsluha železničních, zemních a příbuzných strojů a zařízení 1733
Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě 1640
Montážní dělníci ostatních výrobků 1636
Pracovníci poštovního provozu, kromě úředníků na přepážkách 1602
Kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a příbuzných oblastech 1602
Pracovníci osobní péče ve zdravotní a sociální oblasti jinde neuvedení 1380
Řidiči a obsluha zemědělských a lesnických strojů 1296
Seřizovači a obsluha obráběcích strojů, kromě dřevoobráběcích 1273
Mechanici a opraváři zemědělských, průmyslových a jiných strojů a zařízení 1250
Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená 1125
Pracovníci montovaných staveb 1123
Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti, kromě potravin a nápojů 1089
Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla, keramiky a stavebnin 1023

Z výše uvedeného je zřejmé, že robotizace, mechanizace a automatizace by jistě mohla být řešením některých náročných povolání, ale rozhodně ne ve všech. Typicky ve zdravotnických a pečovatelských službách není možné lidskou péči nahradit stroji. Zejména zdravotní sestry/bratři a pečovatelé/ky jsou vystaveni vysoké fyzické zátěži. A tyto lidi rozhodně potřebujeme! A nelze ani tvrdit, že by za svou těžkou práci už nyní dostávali horentní sumy.

Z úst ministra Jurečky zaznělo ujištění, že na tyto náročné profese bude myslet plánovaná zákona, která uloží zaměstnavatelům odvádět 4% mzdy do 3. pilíře. Tedy přenese tuto zátěž ze státu na zaměstnavatele. Pomineme-li, že mnohými zaměstnavateli jsou státem zřizované nebo financované instituce a finanční zátěž státu se jen přesune do jiný rozpočtových kapitol, u zbytku si nejsme jisti, jak se k věci postaví. Zda bude souhlasit Hospodářská komora, zda se zákon vůbec stihne do sněmovních voleb projednat a zda zaměstnavatelé případně ve snaze usnadnit si nebo zlevnit práci nebudou obcházet zákon, což by šlo k tíži zejména zaměstnanců vystavených výše uvedeným škodlivým vlivům. Navíc neznáme parametry této novely ani my, tím méně je neznají obvyklí partneři při vyjednávání takto závažných změn ovlivňujících pracovní trh. Není radno ani přehlížet potřebu určité kontinuity, která by nastala v případě širší shody napříč politickým spektrem. Nebude-li jednat s těmi, kteří mají na věc jiný názor, hrozí, že příští vláda přehodí výhybku a prosadí své vize, o které se vláda nezajímala.

Výsledkem této novely podle mě může být i riziko významného odlivu určitého segmentu zaměstnanců. Zejména zdravotních sester a pečovatelek je již nyní málo. Přitom populace stárne a těchto lidí budeme naopak potřebovat s postupným stárnutím víc a víc. Proto je potřeba dbát na jejich pracovní podmínky a zajímat se o jejich zdraví. Nedomnívám se, že je na místě se tvářit, že podmínky, v nichž pracují, jsou snadné a zvládl by je každý až do 67 let věku.

Proto rozhodně je potřeba se zaměřit, aby co možná nejméně zaměstnanců bylo maximálně chráněno před škodlivými vlivy na pracovišti, zavádět moderní pracovní postupy ulehčujícími práci. Přesto to u některých pozic, zejména u těch, kde je neustálý lidský kontakt, není vždy možné.

Na závěr si dovoluji se ohradit proti slovům ministra Jurečky, který uvedl, že předčasný důchod je jakýmsi benefitem pro zaměstnance. Není to tak. Předčasný důchod má odstraňovat nevýhodu těchto zaměstnanců, jejichž zdraví je díky expozici škodlivých vlivů poškozováno více než u fyzicky nenáročných pozic. A proto ztrácejí síly vykonávat tuto profesi do 67 let věku. Tělesná schránka těchto zaměstnanců je díky tomu více opotřebovaná, chřadne a tedy i stárne rychleji. To je důvod, proč by měli mít nárok na předčasnou penzi. Nejde tedy o benefit, ale zohlednění jejich fyzického stavu. Benefitem jsou stravenky nebo Multisport karta, nikdy ale ne předčasný nárok po desítkách let fyzicky nebo jinak náročné práce.

Pin It on Pinterest