Proč si připomínat Mezinárodní den památky obětí holokaustu?

International Holocaust Remembrance Day

27. 1. 2022 | Aktuality

Dnes si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Proč právě dnes? Toto datum bylo totiž vybráno záměrně. Bylo to přesně 27. ledna 1945, kdy byl osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), doposud nejděsivější a zároveň nejefektivnější továrna na smrt. Nicméně slouží jako symbol osvobození všech ostatních nacistických koncentračních táborů.

Je dobré si v tento den také připomenout, že kromě přibližně 6 milionů Židů patří mezi oběti holocaustu také 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a miliony dalších nevinných obětí.

Ráda bych řekla, že tímto dnem jsme uzavřeli temnou kapitolu nenávisti vůči menšinám a všem lidem, kteří jsou nějakým způsobem odlišní a že se již nikdy nic podobného nestane… Bohužel tomu tak není.

I dnes se totiž v našich končinách setkáváme s projevy nenávisti jako je hrozba fyzické likvidace například právě vůči Romům. I dnes máme na světě nesvobodné režimy hrubě porušující lidská práva, jako je tomu v případě Číny, u které máme minimálně vážná podezření, že provozuje něco jako koncentrační tábory pro Ujgury a jiné menšiny.

Mohlo by vás zajímat

Už dva roky jsem tu pro vás!

Už dva roky jsem tu pro vás!

Dnes je to přesně dva roky, co jsem se stala vaší senátorkou. Na začátku jsem se vše musela učit za pochodu, protože v té době řádil covid, který výrazně ovlivňoval chod Senátu. Na jedné straně nás v běžném jednání brzdila přísná covidová opatření, na druhé straně...

číst více