Proč si připomínat Mezinárodní den památky obětí holokaustu?

International Holocaust Remembrance Day

27. 1. 2022 | Aktuality

Dnes si připomínáme Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Proč právě dnes? Toto datum bylo totiž vybráno záměrně. Bylo to přesně 27. ledna 1945, kdy byl osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka), doposud nejděsivější a zároveň nejefektivnější továrna na smrt. Nicméně slouží jako symbol osvobození všech ostatních nacistických koncentračních táborů.

Je dobré si v tento den také připomenout, že kromě přibližně 6 milionů Židů patří mezi oběti holocaustu také 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a miliony dalších nevinných obětí.

Ráda bych řekla, že tímto dnem jsme uzavřeli temnou kapitolu nenávisti vůči menšinám a všem lidem, kteří jsou nějakým způsobem odlišní a že se již nikdy nic podobného nestane… Bohužel tomu tak není.

I dnes se totiž v našich končinách setkáváme s projevy nenávisti jako je hrozba fyzické likvidace například právě vůči Romům. I dnes máme na světě nesvobodné režimy hrubě porušující , jako je tomu v případě Číny, u které máme minimálně vážná podezření, že provozuje něco jako koncentrační tábory pro Ujgury a jiné menšiny.