Zúčastnila jsem se odhalení nových kamenů zmizelých na Kladně

DSC_6572

28. 2. 2024 | Kladno a okolí, Aktuality

„Stolpersteine“ neboli česky ”kameny zmizelých” najdeme jako mosazné dlažební kostky před domy obětí holocaustu. Na Kladně existovala před 2. světovou válkou celkem silná židovská obec. Po skončení války se už ale nikdy neobnovila. Nedávno jsem se zúčastnila pietního setkání k příležitosti odhalení nových kamenů zmizelých, který pořádal Spolek pro zachování odkazu českého odboje.

Kameny zmizelých Kladno

Kameny zmizelých na Kladně, fotil Jakub Joachim

Akce se konala na 82.  transportu židovských obyvatel města Kladna z nichž pouze 120 přežilo válku a 1 502 bylo zavražděno nacisty. Po odhalení nových kamenů jsme se v průvodu přesunuli k místu tzv. shromaždiště, kde se Židé shromažďovali před transportem. Tohle místo najdeme v Kladně u dnešního OC Central, kde je i pamětní deska. Celou akci symbolicky uzavřelo tradiční čtení jmen zavražděných.

Co mě ale na celé akci potěšilo nejvíce bylo aktivní zapojení studentů kladenského gymnázia, kteří si k této příležitosti připravili perfektní kulturní program. Je pořád důležité si připomínat i takto smutnou a bolestivou historii, aby se již nikdy neopakovala. Jsem proto ráda, že se do takových akcí zapojují i takto velmi mladí lidé.

0011

fotil Jakub Joachim