Senát schválil letošní návrhy na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání. Na medaili Za hrdinství jsem navrhla významnou romskou osobnost, partyzána Josefa Serinka. Bohužel pro většinovou společnost zůstává toto jméno neznámé, a proto jsem se rozhodla sepsat krátkou vzpomínku i v souvislosti s aktuálním děním kolem památníku v Letech u Písku. Doufám, že nakonec i pan prezident ocení hrdinskou osobu Josefa Serinka a přispěje tak k uctění jeho památky a seznámení veřejnosti s jeho činy.
V období protektorátu byl Serinek společně se svou ženou i dětmi zajat a následně deportován do koncentračního tábora v Letech u Písku. Toto místo v průběhu druhé světové války vystřídalo několik funkcí a v srpnu 1942 bylo přejmenováno na Cikánský tábor Lety. Zatímco Serinkovi se odtud podařilo utéct, jeho rodina patří mezi jedny ze sta tisíců obětí romského holokaustu, z nichž více jak 300 zemřelo právě na tomto místě. Serinek se po útěku zapojil do odboje a velel lesním partyzánským oddílům v Daňkovicích a ve Veselí. Ačkoli se prokázalo, že se účastnil přímo ozbrojeného boje, byl dosud vyznamenán pouze medailí Za zásluhy, která se uděluje za vojenské činy vykonané mimo boj.
Události této doby spojené s táborem v Letech patří mezi jedny z odrazů zrůdnosti jménem genocida. I přes krutou historickou skutečnost jako je tato, přetrvávají v dnešním světě a bohužel i přímo v našich končinách nenávistné myšlenky schvalující podobná zvěrstva, jako je fyzická likvidace, ve velké míře právě vůči Romům. Je třeba proti těmto myšlenkám nadále bojovat a prosazovat rovné postavení a příležitosti pro všechny, bez ohledu na jejich etnikum, původ, pohlaví nebo orientaci. Nenávistné, xenofobní a rasistické postoje jsou naprosto neomluvitelné ať už míří na jakoukoli menšinu a stejně tak odsouzeníhodné je podněcování k těmto aktům, jakožto jejich podpora přímá či nepřímá. Je k nevíře, že člověk na tak významném postu, jako je ochránce veřejných práv, tyto záležitosti opakovaně bagatelizuje a svým chováním a výroky v podstatě utvrzuje osoby, které se takového jednání dopouštějí.
Dnes v pondělí 25. července 2022 konečně začala demolice areálu bývalého vepřína v Letech, na jehož místě koncentrační tábor kdysi byl. Místo toho zde bude stát památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Je třeba si tyto události nadále připomínat a společně bojovat proti diskriminaci, předsudkům a podporovat integraci Romů do společnosti a jejich zapojení do veřejného života. Jedině takovým způsobem můžeme překonat bariéry vzniklé odloučením a chudobou, často přenášené z generace na generaci, z které je velice těžké se vymanit, například kvůli segregaci ve školách. Aktuálním problémům rozhodně nepomůže přehlížení nebo schvalování diskriminačních praktik, ať už se jedná o shánění zaměstnání nebo bydlení. Takové metody nás dostanou ještě hlouběji do začarovaného kruhu, z kterého vyústí pouze nenávist. Naopak pozitivní motivace nebo projevy úcty, jakým výstavba památníku rozhodně je, nám mohou otevřít cestu pro lepší vzájemnou komunikaci a soužití.
Děkuji za pomoc při zpracování žádosti koordinátorovi pro romské záležitosti a integraci cizinců ve Středočeském kraji, panu Cyrilovi Kokymu. Své asistentce, spisovatelce a skvělé osobě Marušce Sivákové za doprovod na slavnostní akci – symbolické zahájení demolice bývalého areálu vepřína v Letech.
28. října 2022 byl Josef Serinek vyznamenán medailí za hrdniství im memoriam.