Celosvětový fenomén sestry Válovy v Senátu

30. 5. 2023 | Aktuality

Mám tu čest pořádat v Senátu výstavu životního díla významných kladneských rodaček – malířek Jitkky a Květy Válových. Ač jsou ve světě tyhle umělkyně skutečným pojmem, v České republice bohužel zůstavjí sirší veřejnosti spíše neznámé. Rozhodla jsem se to změnit, a tak jsem se svým týmem připravila výstavu fotokopií obrazů nejznámějších děl „Válovek“. Výstavu si zájemci mohou prohlédnout vždy v pondělí mezi 14. a 15. hodinou. Návštěvu je třeba telefonicky domluvit na čísle 257 072 678.

Taktéž letos sestry Válovy navrhuji na státní vyznamenání – Medaili za zásluhy, které každoročně uděluje prezident 28. října.

Sestry Jitka a Květa Válovy se narodily v roce 1922 jako dvojčata v dělnickém Kladně. Zůstaly mu věrné po celý život, s plným vědomím toho, co znamená žít jako malířky, na periferii, mimo centrum kulturního dění. Ve svém domě v Kladně vytvořily v čase normalizační stagnace místo, kde se utvrzovala umělecká sounáležitost. Přátelský azyl ve skromných podmínkách zde našlo nespočet umělců, teoretiků, filozofů a dalších odborníků. 

Dělnické prostředí ocelárny Poldi a kladenských hutí se pro ně stalo inspirací, zachycovaly jej na velkých plátnech nepřikrášlené navzdory dobovým požadavkům. Výběrem svých témat, hledáním pokory, hlubokého soucitu a smíření s lidskými životy a údělem člověka, je promítaly do konkrétních výjevů z průmyslového Kladna, do symboliky lidských figur a způsobu malování. Svým svérázným přístupem k životu a upřímností v tvorbě ovlivnily několik generací umělců.

Teprve po roce 1989 se jim dostalo několika významných ocenění, roku 1994 jim ve Vídni byla udělena Herderova cena pro významné osobnosti humanitních věd a umění. V roce 2003 obdržela Jitka Válová Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury, kterou symbolicky převzala rovněž za dílo své tehdy již zesnulé sestry. V roce 2010 jim byl udělen čestný doktorát Doctor honoris causa pražskou UMPRUM a v roce 2019 získaly titul Dámy české kultury.

 

více informací najdete na www.dumvalovek.cz

Mohlo by vás zajímat

Hazard je téma, o kterém je potřeba mluvit!

Hazard je téma, o kterém je potřeba mluvit!

Jako hazardní hraní lze označit jakékoliv jednání, které vyžaduje nevratné investice s vidinou zisku založeného na náhodě. Dlouhodobé sázení je tak pro sázející nevýhodné, a navíc vede k patologické závislosti. S tím přichází a rostou finanční problémy, které se hráči...

celý článek
Hledá se pravá ruka senátorky Adély Šípové

Hledá se pravá ruka senátorky Adély Šípové

… aneb senátorka Adéla Šípová vypisuje výběrové řízení na pozici asistenta/asistentky. Do svého týmu hledám s těžkým srdcem náhradu za Zuzku, moji pravou ruku, která v srpnu očekává nového “mimišéfa” a nebude se moci věnovat své práci naplno jako dosud.    Pro...

celý článek

Pin It on Pinterest