K Třebichovicím mám zvlášť blízký vztah, protože zde mám své kořeny. Ráda jsem proto přijela na oslavy 700 let od první písemné zmínky o této obci. V literatuře je totiž zachyceno: „Boleslav bezpochyby Smečno prodal a koupil je Vítek ze Smečna, jenž prodal r. 1324 dědiny své v Třebichovicích kapitule pražské.“
Třebichovice jsou tedy ještě starší než 700 let. Historie obce je velmi zajímavá. Měla jsem tu čest vyslechnout si nadšené vyprávění o historii obce od bývalé starostky, nyní místostarostky paní Jehlličkové, která srší poznatky. A protože jsem jí kdysi poslala i část pamětí mých pradědů, moc dobře věděla, kde se narodil můj praděda Karel Kácl a jaký měl život. Narodil se totiž na vinařickém nádraží, které však katastrálně spadá pod Vinařice. Jsem nesmírně ráda, že se mi podařilo najít fotografii nádraží spolu s mými předky. A protože praděda byl poslancem, zařadila paní místostarostka jeho osobu do galerie osobností obce, což mě samozřejmě potěšilo.
Sobotní slavnost se nesla v opravdu velkolepém duchu. Začala příjezdem Vítka ze Smečna, pokračovala čarodějnický procesem a to jsem se už raději vzdálila prohlédnout si výstavu historických fotografií. Bylo vidět, že zejména starší generace tato výstava nesmírně zaujala. Stále je možné nahlédnout do fotodokumentace výstavby školy, bývalé obecní pastoušky, bývalých hospod, výstavby samoobsluhy v roce 1985, májových běhů, obecního souboru ochotníků, ale také povodní, vítání občánků. Trochu smutný pohled byl na fotografii bývalé kruhové cihelny, ve které se zřejmě vypálila většina cihel pro stavbu domů v obci. Smutný proto, že vznešený komín (dominanta obce). který jediný z cihelny zbyl, půjde za pár dnů k zemi, aby uvolnil prostor developerskému projektu, za nímž stojí jeden z kladenských zastupitelů. Zatímco jinde si majitelé industriálního dědictví váží (třeba zde) Ačkoliv bylo příšerné vedro, i tak jsme vyrazili ještě na prohlídku místního ZOO parku Obůrka Podháj (https://www.oburkapodhaj.cz/