V Senátu jsem společně s Národním institutem SYRI uspořádala konferenci na témat populismus a polarizace v české společnosti. Mile mě překvapilo, že o konferenci byl mimořádný zájem a podařilo se nám zaplnit jednací salonek. Na konferenci jsme od vědců ze SYRI institutu dozvěděli mnoho zajímavých informací a já bych pro ty, co se nemohli účastnit, vyzvedla hlavně ty pozitivní.
Podle výsledků šetření společenská polarizace pozitivně ovlivňuje volební účast a mobilizuje voliče jak populistických, tak i demokratických sil. Srovnání napříč zeměmi V4 ukázalo, že populistické strany úspěšně mobilizovaly dříve pasivní voliče, a tím se zvýšila volební účast. V Česku a Polsku se to projevilo jak na populistických, tak na antipopulistických frontách, což vedlo k porážce populismu v letech 2021 a 2023.
Ačkoli v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku společenská polarizace v poslední dekádě výrazně rostla, tak v Česku nebyl nárůst tak výrazný. Naopak Maďarsko vykazuje nejvyšší úroveň polarizace, zatímco Slovensko zažilo nejvýznamnější zrychlení v posledních letech.
Odborníci v diskuzích také připomínali pozitivní vliv vzdělávání i aktivní občanské společnosti jako účinný nástroj v boji proti populismu a polarizaci společnosti. Je tedy důležité, abychom dokázali rozpoznat, co ohrožuje svobodu a demokracii a jak se tomu účinně bránit.
Docentka Petra Guasti v této souvislosti varovala před letargií ve společnosti s tím, že „demokracie neumírá jedním velkým výbuchem, ale tisíci ranami nožem“. A proto „musíme být pozorní, abychom viděli ty jednotlivé rány nožem.“ Poukázala tím tak na tlak na komerční televize nebo čistky v kulturních institucích.
Po skončení konference jsem tak odcházela s nadějí, že naše česká společnost umí zatáhnout za záchrannou brzdu a je schopná se bránit demokracii ohrožujícímu populismu. Extrémistům ale odoláme jen tehdy, když se nepřestaneme zajímat o svoji zemi a budeme občansky aktivní.
Děkuji všem, kdo se na konferenci podíleli i všem těm, kteří osobně dorazili do Senátu.