Výjimečná výstava o výjimečných ženách umělkyních, kterou prostě musíte vidět!

Uhelny_mlyn2

29. 4. 2024 | Aktuality, Kladno a okolí

Jednou z nejpříjemnějších aktivit senátorky je vymetat vernisáže ve svém obvodu. Vřele to doporučuji i vám všem!

V sobotu jsme byla v v galerii Arto.to v Libčicích nad Vltavou na výjimečné výstavě zachycující výjimečné vztahy několika výjimečných umělkyň několika generací. Můžete tak nahlédnout do života sedmi výtvarnic, které se vzájemně ovlivnily. Rozhodně si nenechte ujít jejich korespondenci. Je to náramná legrace. A nejde jen o milostné trampoty, se kterými se tyto svérázné a úžasné sdělovaly. Jsou důkazem pravého přátelství a vzájemné pomoci v období nesvobody, která nikdy nepřestane být inspirativní. Tahle je o sesterské solidaritě, a ano, je prostě hodně feministická.

A to které umělkyně jde? O Ester Krumbachovou, která ve 40. letech studovala s Marií Jančovou, matkou slavné fotografky Libuše Jarcovjákové. Marie Jančová bohužel začala tvořit až po smrti manžela. Výstava zachycuje dojemnou fotosériji svého odchodu ze světa, kdy se za pomoci své dcery Libuše opět chopila tužky a pustila se do díla s dětskou lehkostí.

A byla to Ester Krumbachová, kdo pomohl objevit na Kladně v ústraní tvořící sestry Válovy. Ostatně dům Válovek se stal líhní přátelství a místem setkání mnoha umělců a umělkyň. Tam se ostatně setkávala Jitka Válová na konci svého života s Dagmar Šubrtovou, o dvě generace mladší sochařkou. Dagmar jí vyprávěla například o tom, co našla na haldách a jaké tam rostou rostliny. To vše pak společně zachycovaly ve svých dílech.

A poslední umělkyní je Adriena Šimotová, které Jitka Válová věnovala svá poslední slova.

 arto.to je pro mě zjevením. Vždycky se tam těším. Budu se asi opakovat, ale to, co v tomto nenápadném městě vybudovali manželé Hoffmanovi, je snad zázrak. Vřele vám doporučuji místo navštívit. Jde o velmi vkusně zrekonstruovaný objekt Uhelného mlýna u Vltavy. Jeďte tam nejlépe vlakem z Prahy, galerie je hned vedle tratě. Jde o soukromou galerii, která je oázou a svobodného ducha v původně industriálním areálu, jenž jak už to u brownfieldů bývá, delší dobu hledal své využití. Tento objekt může být Kladnu inspirací. Kéž by jednou na Kladně něco takového vzniklo.
Protože má co ukázat i na poli umění!