Můj projev na konferenci výborů pro evropské záležitosti COSAK

vystoupení na konferenci COSAK

26. 3. 2024 | Aktuality, Senát

Můj příspěvek na konferenci COSAC byl trochu jiný než jsem původně zamýšlela, nakonec jsem se rozhodla, že tzv. půjdu s kůží na trh, protože to, co se stalo přesně ilustruje problematiku nepochopení tématu rovnosti žen a mužů. výborů pro evropské záležitosti parlamentů byla tentokrát věnována mj. i tématu genderových .

Co se stalo? Celou dobu vystupovali všichni, zejména ženy, na podporu ženských práv a odsuzovali . Těsně přede mnou ale dostal slovo kolega, který se ostře vymezil proti genderové rovnosti. To, co mi vyrazilo dech, byl ale závěr jeho proslovu. Snažil se vysvětlit, že i muži jsou v jistých ohledech znevýhodnění, což je naprosto legitimní tvrzení. Aby demonstroval, jaké oběti muži přinášejí, dopustil se nicméně naprosto nevhodného příkladu, že ve válkách, a tedy i v té na Ukrajině bojují a umírají pouze muži.

Tato nepravda mě zasáhla. Ve válkách bojují a umírají i ženy, jsou znásilňovány, mučeny… navíc je podle mého názoru naprosto nevhodné porovnávat, kdo ve válkách více trpí.

A proto, když jsem přišla se svým proslovem na řadu, skoro jsem nedokázala mluvit. Nemohla jsem ale nereagovat, protože tohle bylo nefér vůči všem ženám, které padly, ať už na bitevním poli nebo jako civilní oběti…

Proč to celé sdílím? Tohle je realita. Nejsem dokonalá, nikdo mě neučil mluvit na veřejnosti, nikdo mě nepřipravuje na vystupování na mezinárodních konferencích. Snažím se překonávat své strachy , jako jsou třeba stud a obavy, že nebudu dost dobrá. je stále převážně mužskou disciplínou a já si často připadám, jako kdybych tu byla jen nedopatřením. Takových situací jako byla ta dnešní zažívám spoustu a není to příjemné. Na druhou stranu, právě proto jsem šla do politiky, abych byla hlasem těch, kteří se zatím nedokážou hájit.

V neposlední řadě to sdílím proto, abych dodala odvahy i vám všem ostatním, co se často bojíte něco říct, hájit se, nesouhlasit. Má to smysl, protože když to neuděláte – nezmění se vůbec nic, a to tu jde!