Milostivé léto může pomoci zatočit s dluhy až 300 tisícům občanů

Zbavit se exekucí

1. 11. 2021 | Aktuality

Dneska bych vám ráda představila akci Milostivé léto. Je to akce díky níž můžete, pokud jste v exekuci ušetřit až tisíce korun. Umožní vám totiž odpustit z původních dluhů úroky a další poplatky, které navyšují původní dluh. Spolu s Piráty jsme tu pro vás sepsali nějaké základní informace o celé akci.

Kdo může Milostového léta využít?

1. Máte vůči státu, kraji, obci či jejich většinově vlastněným organizacím?

  • Může se jednat např. o dopravní podniky, ČEZ, Pražskou energetiku, ale týká se to i České televize, Českého rozhlasu a zdravotních pojišťoven…
  • Seznam institucí, na které se tato akce vztahuje, najdete na webu www.nedluzimstatu.cz.

2. Vymáhá dluh soudní exekutor?

  • musí být vedena soudním exekutorem. Akce Milostivé léto se nevztahuje na správní a daňové exekuce vedené státem, které jsou nejčastěji vymáhané celní správou, finanční správou či okresní správou sociálního zabezpečení.

3. Dluh musí být v exekuci.

  • Pokud v ní ještě nejste, nebo jste prošli procesem oddlužení, není možné akci uplatnit.

Splňujete tyto podmínky? Tak máte do 28. ledna 2022 jedinečnou příležitost zbavit se všech možných exekučních poplatků a dalších sankcí. V rámci akce Milostivé léto stačí zaplatit původní dluh a poplatek 908 Kč na náklady exekuce.


Jak využít akce Milostivé léto?

1. V centrální evidenci exekucí zjistíte všechny své exekuce. Výpis můžete získat na České poště: https://bit.ly/OverenyVypis.

  • Další dobrou zprávou je, že po celý měsíc listopad probíhá další akce „Den bez dluhů“, která občanům poskytuje bezplatné poradenství po celý měsíc listopad na čísle 800 70 08 80 nebo na internetových stránkách https://www.nasedluhy.cz/ a díky které můžete získat zdarma výpis z centrálního registru exekucí (běžná cena cca 60 Kč/strana), snadno tak zjistíte, jestli je proti vám exekuce vedena.

2. Následně svému exekutorovi napište doporučený dopis či datovou zprávu s žádostí o vyčíslení dlužné jistiny a informujte ho, že využíváte akce Milostivé léto.
Za tímto účelem jsem pro vás připravila i vzor žádosti, který naleznete ke stažení v editovatelném formátu dole pod článkem.

3. Po obdržení odpovědi je třeba zaslat na účet exekutora nesplacenou jistinu, kterou vám vyčíslil, a 908 Kč na náklady exekuce. Nezapomeňte uvést všechny náležitosti i správný variabilní symbol. Platba musí být připsána na účet exekutora mezi 28. říjnem 2021 a 28. lednem 2022.

4. Ověřte si, že vše proběhlo v pořádku. Exekutor je povinen po splacení dlužné jistiny vydat rozhodnutí, kterým vás osvobodí od placení zbytku dluhu. Nic dalšího tedy dělat nemusíte, ale doporučuji po provedení platby kontaktovat exekutora pro ověření, že vše proběhlo v pořádku.

Odpověď exekutora bude chvíli trvat (zpravidla dva týdny, ale počítejte raději s 30 dny), proto mu napište co nejdříve!


Nevíte si rady? Využijte help-linku Člověka v tísni na 770 600 800 (po až pá: 9:00 – 17:00). Další informace najdete na www.jakprezitdluhy.cz.

Míra exekucí v české společnosti je závažný problém. Akce je dobrý začátek, ale není dlouhodobým řešením: je třeba zkrátit dobu oddlužení a zavést princip místní příslušnosti exekutorů. Já se tímto tématem v Senátu zabývám dlouhodobě, kde jsemopakovaně předložila vlastní návrh, který by tento princip zavedl. Budu ráda, když této akce využijete a dáte mi vědět, zda vám to pomohlo.

VZOR Žádosti milostivé léto