Polské ženy mají naši podporu

Adéla Šípová a Klára Kocmanová

26. 11. 2021 | Aktuality

Protipotratová polské konzervativní vlády patří mezi nejpřísnější na světě, ohrožuje a vytváří praxi lékařské a právní nejistoty. Proto jsem byla spolu s pirátskou poslankyná Klárou Kocmanovou předat otevřený dopis polské vládě, ve kterém vyzváme polskou vládu k nápravě.

Reagujeme jím na tragický případ 30leté rodičky, která 22. září 2021 zemřela v Pszczyně na následky septického šoku ve 22. týdnu těhotenství, a to v návaznosti na polskou legislativu, která de facto neumožňuje interrupce.

Dopis podepsali ve Sněmovně všichni a z ostatních klubů za STAN 20 a za TOP09 3 poslankyně a poslanci. V Senátu se mi podařilo sehnat dalších 17 podpisů od mých kolegů. Děkuji všem za podporu! Na polské ambasádě si dopis přišel převzít vrátný a my jsme jen tak mezi dveřmi dostaly příslib odpovědi. Tak jsem zvědavá.

Situace v Polsku se bohužel zhoršuje a podle posledních zpráv se zde uvažuje dokonce o registru těhotných žen. Tímto by se jim zkomplikoval i “útěk” za interrupcí do zahraničí, protože by pak mohly být ve své vlasti trestně postižitelné. Ženy ale nepotřebují vládní kontrolu, potřebují v tomto období klid a hlavně zajištění práva na moderní zdravotní péči. Naštěstí se polská legislativa v tomto ohledu v Evropě nepotkává s pochopením, což dokazuje i usnesení o prvním de facto zákazu interrupcí v Polsku.

Přeji polským ženám svobodu a pevné !

Odkazy: