Polské ženy mají naši podporu

Adéla Šípová a Klára Kocmanová

26. 11. 2021 | Aktuality

Protipotratová legislativa polské konzervativní vlády patří mezi nejpřísnější na světě, ohrožuje zdraví žen a vytváří praxi lékařské a právní nejistoty. Proto jsem byla spolu s pirátskou poslankyná Klárou Kocmanovou předat otevřený dopis polské vládě, ve kterém vyzváme polskou vládu k nápravě.

Reagujeme jím na tragický případ 30leté rodičky, která 22. září 2021 zemřela v Pszczyně na následky septického šoku ve 22. týdnu těhotenství, a to v návaznosti na polskou legislativu, která de facto neumožňuje interrupce.

Dopis podepsali ve Sněmovně všichni Piráti a z ostatních klubů za STAN 20 a za TOP09 3 poslankyně a poslanci. V Senátu se mi podařilo sehnat dalších 17 podpisů od mých kolegů. Děkuji všem za podporu! Na polské ambasádě si dopis přišel převzít vrátný a my jsme jen tak mezi dveřmi dostaly příslib odpovědi. Tak jsem zvědavá.

Situace v Polsku se bohužel zhoršuje a podle posledních zpráv se zde uvažuje dokonce o registru těhotných žen. Tímto by se jim zkomplikoval i “útěk” za interrupcí do zahraničí, protože by pak mohly být ve své vlasti trestně postižitelné. Ženy ale nepotřebují vládní kontrolu, potřebují v tomto období klid a hlavně zajištění práva na moderní zdravotní péči. Naštěstí se polská legislativa v tomto ohledu v Evropě nepotkává s pochopením, což dokazuje i usnesení o prvním výročí de facto zákazu interrupcí v Polsku.

Přeji polským ženám svobodu a pevné zdraví!

Odkazy:
Otevřený dopis: https://1url.cz/VKhDN
Seznam signatářů otevřeného dopisu: https://1url.cz/cKU3v
Evropské usnesení: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0455_CS.html?fbclid=IwAR1QdXWcQ6kjBY3uV0_y4GKCBIeHxUHmzf8f3haWyxs121mz31vYW86RRag

Mohlo by vás zajímat

Už dva roky jsem tu pro vás!

Už dva roky jsem tu pro vás!

Dnes je to přesně dva roky, co jsem se stala vaší senátorkou. Na začátku jsem se vše musela učit za pochodu, protože v té době řádil covid, který výrazně ovlivňoval chod Senátu. Na jedné straně nás v běžném jednání brzdila přísná covidová opatření, na druhé straně...

číst více