Mezinárodní den žen je oslavou statečnosti žen v jejich boji za rovnoprávnost

TODO: Elect more women

8. 3. 2022 | Aktuality

Milé ,

ráda bych vám připomněla jednu důležitou věc – nenechte za sebe rozhodovat jiné. Malá účast žen v rozhodujícíh pozicích má za následek, že za nás ženy rozhodují hlavně muži. Ale spoléhat se na to, že „ti chlapi“ přece vědí, co dělají je od nás vlastně neodpovědnost. Důsledky toho vidíme i teď.

My ženy dokážeme být stejně statečné jako muži. I ženy bojují, jen se o tom tolik nemluví. Například málo se ví, že během druhé světové zastávaly československé ženy náročné funkce u britského letectva jako nenahraditelné radistky, telefonistky nebo mechaničky. českých a slovenských žen za války v Anglii kladla vysoké nároky na přesnost, byla únavná, až vysilující.

Moc se nemluví ani o působení žen v československé jednotce na území bývalého Sovětského svazu. V Buzuluku absolvovaly stejný výcvik jako muži – pořadové cvičení, střelba, hod granátem, kopání zákopů. Ty, které dobře střílely, nastoupily do kurzu pro odstřelovače, další se uplatnily jako spojařky. Většina žen sloužila v buzulucké vojenské nemocnici, nebo byla zařazena jako zdravotnické hlídky k jednotlivým rotám. S nimi pak prodělávaly všechna namáhavá pochodová cvičení a některé z nich pak byly nasazeny v boji na Ukrajině u vesničky Sokolovo nebo při osvobození Kyjeva.

Nyní můžeme sledovat odvahu Ukrajinek, které zůstaly bojovat se zbraní v ruce. Od ruské okupace Krymu a začátku konfliktu na východě země prošlo vojenskou službou v oblasti konfliktu už 27 tisíc Ukrajinek. Stovky dalších výcvikem procházejí. Jiné se vydaly na riskantní cestu do neznáma, aby ochránily své a blízké před válkou.

Statečnost se ale neměří jen v boji. Statečné jsou všechny ženy, které boří mýty o tradiční úloze ženy a nebojí se vstupovat do většinově mužského světa politiky, byznysu, technicky nebo vědy. Z vlastní zkušenosti vím, jak je to těžké a o kolik více úsilí musíme ze sebe vydat, abychom uspěly. Ale veřte mi, stojí nám to za to.

Ráda bych vám proto všem řekla, abyste nenechávaly záležitosti, které ovlivňují náš život, jen na mužích. Je to obrovská chyba s fatálními důsledky pro nás všechny, včetně dětí. Nechci tím říct, že kdyby tu vlády jen ženy, že bychom tu všichni měli ráj na zemi a nikdy by už nebyla žádná válka. Chci tím říct, že ženský prvek je ve společnosti stejně důležitý, jako ten mužský. Buďte proto odvážné a nenechte za sebe rozhodovat jiné. Jste stejně statečné, pracovité, inteligentní a silné osobnosti jako muži. A pokud vám někdo bude tvrdit opak, dokažte, že se mýlí.