Lex Šípová: Když má rodičovství a právnická profese šanci jít ruku v ruce

Lex Šípová

17. 3. 2025 | Senát, Aktuality

Senát schválil důležitou novelu zákona o advokacii, která umožní výkon koncipientské praxe i na částečný úvazek. Tzv. Lex Šípová, pojmenovaná po mém návrhu předneseném na sněmu České advokátní komory v roce 2021, otevírá advokátní profesi rodičům, pečujícím osobám či lidem působícím současně i v akademickém prostředí. Změna přináší větší flexibilitu a férovější podmínky pro vstup do .

V české justici došlo k významnému kroku směrem k větší spravedlnosti a rovnosti. schválil novelu zákona o advokacii, která výrazně usnadní výkon koncipientské praxe všem, kteří ji z různých důvodů nemohou absolvovat na plný úvazek.

má jednoduché, ale silné poselství: advokátní koncipientkou nebo koncipientem lze být i s rodinou nebo v případě působení na akademické půdě. Advokátní praxe je tak nyní přístupnější více lidem, kteří mají vysokoškolské právnické vzdělání a chtějí se tímto povoláním živit.

Co se tedy mění?

Dosud se požadovalo, aby advokátní koncipienti a koncipientky vykonali během tří let praxi v rozsahu minimálně 40 hodin týdně. Tento rigidní model ale nepočítal s realitou života mnoha lidí – zejména rodičů malých dětí, osob pečujících o blízké nebo těch, kteří kvůli zdravotnímu stavu či vzdálenosti potřebují větší flexibilitu.

Díky novele, přezdívané „Lex Šípová“, bude nově možné vykonávat praxi na poloviční úvazek. V takovém případě se délka požadované praxe prodlouží ze tří let na šest, ale její kvalita a rozsah se nezmění. Uchazeči tak dostanou možnost skloubit profesní a osobní život – aniž by se museli vzdát jednoho na úkor druhého.

Více než jen úvazek

Novela přináší i další, praktické změny. Nově bude možné, aby sněm České advokátní komory probíhal online –⁠ tedy tak, aby se jej mohli účastnit i ti, kteří nemohou přijet osobně. Ať už z důvodu péče o druhé, zdravotního stavu, nařízeného soudního jednání nebo proto, že prostě žijí mimo velká města.

Často lidem brání působit v oboru, pro který mají všechny předpoklady, drobné a zbytečné překážky. V praxi se ale tyto detaily ukazují jako naprosto zásadní. Právě proto jsem se o změnu snažila už od roku 2021 – nejprve v rámci České advokátní komory, později už jako v legislativním procesu. Nyní je úsilí korunováno úspěchem.

Férovější systém pro všechny

Schválení novely je krokem k modernějšímu a inkluzivnějšímu právnímu prostředí. Ukazuje, že i poměrně drobná úprava zákona může mít zásadní dopad na životy mnoha lidí. Pomáhá těm, kteří chtějí být součástí advokacie, ale život jim přinesl komplikovanější výchozí podmínky.

Lex Šípová tak není jen “technická” novela. Je to důkaz, že česká dokáže reagovat na potřeby současné společnosti – a že s citlivostí a pochopením lze měnit i hluboce zakořeněné systémy, které činí transparentnějšími.

Pin It on Pinterest