Společně s předsedou Senátu, paní velvyslankyní Hrdou a kolegy senátory zúčastnila setkání jsme v Senátu přivítali předsedkyni Evropského parlamentu Robertou Metsolou. Není bez zajímavosti, že je první předsedkyní, tedy ženou, v čele této významné instituce. Při jednání jsme probrali více témat. Migrační pakt, zemědělskou politiku a další témata. Mě zejména zaujala její výzva k tomu, abychom více podporovali naše občany v účasti ve volbách do Evropského parlamentu.Roberta Metsola si trochu povzdechla nad naší volební účastí, která je ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie jednou z nejnižších. Například její rodná země Malta se pyšní volební účastí překračující 70%. O tomto čísle si zatím můžeme nechat jen zdát.
Já jsem poukázala na to, že naši lidé bohužel vnímají evropskou legislativu jako vzdálenou, složitou a administrativně nepochopitelnou a že některé skupiny obyvatel jsou podreprezentované, zejména ženy a menšiny. Vnímám, že to je ale hlavně odpovědnost nás politiků, abychom trpělivě vysvětlovali význam našeho členství v EU. Roberta Metsola si také trochu povzdechla, že určitý podíl viny na nepochopení unijní politiky mají na svědomí média, která jí nevěnují dostatek pozornosti. S tím nemůžu než souhlasit. Často slýcháme od novinářů, že se ten který kandidát nebo kandidátka do europarlamentu chce jen “schovat” do Bruselu.
Bylo pro mě ale velmi příjemné slyšet z jejích slov pochvalu na adresu našich europoslanců, a sice na místopředsedkyni Evropského parlamenut Ditu Charanzovou a na Marcela Kolaju, kvestora Evropského parlamentu. Jejich aktivní výkon funkcí pochválila a to mě velmi potěšilo. A je škoda, že se v médiích věnuje těmto našim vysoce postaveným politikům poměrně malá pozornost. Z jednání si odnáším dobrý pocit, že apel na vyšší aktivitu v rámci EU z úst Roberty Metsoly snad padne na úrodnou půdu.
V květnu tohoto roku to bude už 20 let, kdy jsme součástí EU. Jsem opravdu ráda, že jsme součástí pevně ukotveného společenství evropských zemí, které umějí spolupracovat.