PF 2024

PF 2024

20. 12. 2023 | Aktuality, Kladno a okolí, Senát

Rok 2023 utekl jako voda. A byl zase vydatný. Pro připomenutí: Válka na Ukrajině bohužel pokračuje, Česko má nového prezidenta a řeší konsolidaci veřejných financí. čelí mnoha výzvám, řeší klimatickou změnu, boj s dezinformacemi, vysokou inflaci a následky energetické krize, vztah k nedemokratickým zemím a teroristům, humanitární krizi a rizikům polarizace veřejného mínění. Na Kladně se vedení města bohužel podařilo zmařit a mně, jako advokátce petiční výboru za vyhlášení referenda, se podařilo vyhrát několik soudních stání tak, aby se občané Kladna mohli znovu vyjádřit k otázce v roce 2025 spolu s volbami do sněmovny. Také se mi podařilo prosadit myšlenku, že nesmějí vedle neplatičů výživného hrát ani osoby v exekuci. Doufám, že kladenské herny konečně začnou respektovat zákon, protože letos jej podle Celní správy hojně porušovaly (nezákonnosti byly shledány ve všech místních hernách).

S kolegou senátorem Lukášem Wagenknechtem v Senátu usilujeme o mnoho změn v oblasti transparentního hospodaření, svobody médií, střetu zájmů, ochrany whistleblowerů, v sociální oblasti, a co se týče rovnosti a nediskriminaci občanů. Ne vždy se nám v aktuálním polarizovaném politickém prostředí a za vlády, která je na můj vkus příliš konzervativní, daří naše myšlenky prosadit. Stále jsem ale hlasem liberálním a moderním. V Senátu jsme nejhlasitějšími zastánci lidských práv ve všech jejich podobách. Je to náš klub SEN 21 a Piráti, kdo nepřestává bojovat za legislativní změny vedoucí k ochraně proti domácímu a sexualizovanému , k zákazu fyzického , k podpoře zaměstnanců s různými typy znevýhodnění při vstupu na trh . Jsme to my, kdo vždy neúnavně bojuje za práva občanské společnosti vyjadřovat se v rámci správních řízení, ať už jde o stavební a územní řízení, povolování hlubinných jaderných úložišť nebo třeba regulaci hluku i silnic, dálnic, stavenišť nebo hudebních pódií. Jsme to my, kdo zdůrazňuje potřebu chránit občanů před nadměrnými emisemi, vibracemi a dalšími faktory, které postupně ničí zdraví. Jsme to my, kdo upozorňuje na to, že zanedbáváním vyloučených lokalit nebo sociálně slabších příhraničních ů se zásadně prohlubuje nedůvěra tamních lidí vůči vládě a institucím. Jsme to my, kdo varuje před dezinformačními vlnami, které frustraci ekonomicky slabších regionů přiživují. Jsme to my, koho trápí segregace ve vzdělávání, koho trápí, že dětem rodičů v exekucích se výrazně méně daří uspět ve vzdělávání. Jsme to také my, kdo navrhuje více zdanit negativní externality, ať už jde o alkohol nebo hazardní hry. Jsme to my, kdo tvoří svůj politický názor na základě odborných podkladů od nezávislých odborníků, na základě dat a analýz. A to bez ohledu na to, jaký ekonomický dopad bude mít lepší ochrana spotřebitelů na peněženky hrstky oligarchů v zemi.

A když na ten rok vzpomínám, tak si říkám, že je čas trochu zvolnit. Aspoň přes svátky, protože akcelerace se určitě zase dostaví. Více klidu, více soustředění, zastavení, nadechnutí, čas na odpočinek a zamyšlení nebo kontemplaci, to vše vám, sobě a svým nejbližším teď chci popřát v novém roce. Budu se těšit z nových knih, které v tomto roce vyšly a na něž jsem neměla čas. Budu se těšit na pohyb v přírodě s mou rodinou, budu se těšit na ticho a vánoční liturgii, setkání s širší rodinou, na kterou jindy bohužel nemám tolik času. A nepřestanu se radovat z  Amplion v kategorii , kterou jsem dostala od Konsentu za odvahu otevírat témata, před kterými zavíráme oči. Budu v tom pokračovat i v roce 2025.

Mějte se krásně a mějme se rádi, Vaše Adéla