Navštívila jsem hernu pro děti se specifickými potřebami

modry svět

10. 6. 2024 | Kladno a okolí, Aktuality

Ve svém obvodě se snažím podporovat místa, která se věnují péči o znevýhodněné. Ráda bych vás vzala na jedno takové místo, které jsem nedávno navštívila i se svojí asistentkou Bárou. Herna Modrý svět je skrytým pokladem na Kladně. Slouží hlavně pro rodiny s dětmi se speciálními potřebami, ale můžete sem vzít i  do 3 let bez jakékoliv diagnózy. Je to místo, které se neřídí pouze obvyklými standardy dětských heren, ale jde mnohem dál, aby nabídlo bezpečný a stimulující prostor pro děti s poruchou autistického spektra (PAS), ADHD a nerovnoměrným vývojem.

Spolu s Bárou jsme se nechaly provést jednotlivými místnostmi. Jedním z hlavních lákadel herny je speciální místnost zvaná Snoezelen. Tato místnost je naprosto fascinující (i pro nás dospěláky) a nabízí dětem prostředí plné vizuálních a senzorických podnětů. Bublinkový válec, optická vlákna, projektor a různá světelná zařízení vytvářejí atmosféru, která je uklidňující a zároveň podnětná. Polohovací vaky poskytují komfort a podporu, což dětem umožňuje naplno se ponořit do svých herních a poznávacích aktivit.

Individuální přístup

Jednou z největších předností herny Modrý svět je její individuální přístup k dětem a soukromí. Herna totiž omezuje počet dětí na určitou hodinu, což zajišťuje, že každé dítě má dostatek prostoru a cítí se v klidu a bezpečí. Tento přístup je nesmírně důležitý pro děti s PAS a ADHD, které mohou být snadno přetí běžnými rušnými hernami.

A jak takový poklad vznikl právě na Kladně? Příběh za vznikem herny Modrý svět je inspirativní. Zakladatelé jsou sami rodiče dítěte s atypickým autismem, a tak z vlastní zkušenosti vědí, jak náročné může být najít vhodný prostor pro hru a rozvoj jejich syna. Jejich osobní angažovanost a hluboké pochopení potřeb těchto dětí se odráží ve všech aspektech herny. Prohlídku jsme si ale užily i my a odcházely s dobrou náladou.

Návštěvu herny vám proto vřele doporučuji všem, i pokud máte štěstí a vaše dítě je zdravé. Vyhraje si tu opravdu každý. Navíc právě svou návštěvou a zaplacením vstupného ve výši 200 korun přispějete na provoz tohoto úžasného místa.

Víte o nějakém podobném místě, které by si zasloužilo pozornost? Napište mi na sipovaa@senat.cz.