Exekuce musí přestat být prostorem pro podnikání

Adéla Šípová

4. 5. 2021 | Aktuality

Budu se k tomu vracet zas a znova. Dokud se zjevná nespravedlnost v exekučním řádu nevyřeší. Tržní mechanismy do právních řádů prostě nepatří. Udělám proto maximum, abych princip „jeden dlužník = jeden exekutor“ prosadila. V žádném jiném procesním řízení totiž neexistuje, aby o procesních právech a povinnostech dlužníka rozhodovalo třeba deset lidí. Na stanovení insolvenčního správce, na určení notáře k projednání dědictví nebo třeba na určení soudce existují předem známá pravidla. Říká se tomu „rozvrh práce“. Jen u exekutorů tomu z nepochopitelných důvodů tak není. A proto máme v České republice tak rozšířené exekuční mafiánské praktiky.

Z Poslanecké sněmovny míří nyní do Senátu novela exekučního řádu. Ta měla zavést tolik potřebnou teritorialitu. Jenže chapadla šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka ve spolupráci s ODS ji dokázala v Poslanecké sněmovně zastavit. Takže opět zůstalo z jejich strany pouze u proklamací, jak je potřeba problém exekucí, do kterých už spadlo na tři čtvrtě milionu lidí a jsou velkým ekonomickým a sociálním problémem České republiky, řešit.

Chybějící pravidla pro přidělování exekutorů, takzvaná teritorialita, nejen že vytvářejí široký prostor pro rejdění mnoha predátorských exekučních firem a jejich nemravné podnikání, ale jejich neexistence je pravděpodobně také protiústavní.

Na tuto zjevnou nespravedlnost upozornila již před více než třemi lety skupina 25 senátorů když sepsala a podala návrh na posouzení této skutečnosti k Ústavnímu soudu. Sama jsem se k této iniciativě připojila hned poté, co jsem se stala senátorkou. Ústavní soud ale v této věci dosud nerozhodl.

Rozhodla jsem se proto Ústavního soudu zeptat, zda se posuzování ústavnosti exekučního řádu Ústavním soudem chýlí ke konci. V úterý 4. května 2021 jsme odeslala zdvořilý dotaz na stav řízení. Mimo jiné i proto, že teď se nacházíme v jakési legislativní mezifázi. Uvědomuji si, že není možné Ústavní soud do ničeho nutit nebo ho popohánět. Je mi také jasné, že Ústavní soud nemůže zasahovat do legislativního procesu. Jenže o nespravedlnostech a nemravnostech českého exekučního systému se už strašně dlouho mluví stále dokola, ale nic zásadního se pro lidi uvíznutých v dluhových pastech ve skutečnosti nedělá. A já svým voličům slíbila, že udělám maximum, co bude v mé moci, aby došlo k řešení tohoto vážného problému. A svůj slib splním.

Mohlo by vás zajímat

Už dva roky jsem tu pro vás!

Už dva roky jsem tu pro vás!

Dnes je to přesně dva roky, co jsem se stala vaší senátorkou. Na začátku jsem se vše musela učit za pochodu, protože v té době řádil covid, který výrazně ovlivňoval chod Senátu. Na jedné straně nás v běžném jednání brzdila přísná covidová opatření, na druhé straně...

číst více