Štafetu evropského předsednictví přebírá Švédsko. Jaké jsou priority?

Adéla Šípová

18. 1. 2023 | Aktuality, Senát

Bezpečnost, konkurenceschopnost, ekologie a migrace, to byla hlavní témata na dnešním senátním Výboru pro záležitosti EU.

Zaměří se na témata, která jsou v současné vážné situaci nejdůležitější:

V oblasti bezpečnosti je nyní prioritní válečný konflikt na Ukrajině. Evropské země musí být konkurenceschopné! Musíme se zbavit závislosti na silných hráčích typu Ruska a Číny a posílit svou surovinovou nezávislost. Klíčovým problémem je i nedostatek polovodičů a chipů, který nyní komplikuje výrobu elektrotechniky po celém světě.

Česká republika dokázala během svého téměř dokončit projednávání balíčku zelené tranzice Fit for 55, Švédsko se nyní může zaměřit na oblast dopravy a odklonu od fosilních paliv.

Frederik Jorgensen však varoval, že v některých evropských státech je demokratické rozhodování pod setrvalým tlakem. Přivítal tak rozhodnutí, že členské státy, které nedodržující principy právního státu nebudou dostávat z EU finance.
Švédsko chce též otevřít náročnou debatu o efektivitě migračního a azylového systému. Migrace do Evropy se stále stupňuje, a země jihu Evropy mají obavy, aby řešení problému nezůstalo pouze na nich.

Frederik Jorgensen na senátním Výboru pro evropské záležitosti