Štafetu evropského předsednictví přebírá Švédsko. Jaké jsou priority?

18. 1. 2023 | Aktuality

Bezpečnost, konkurenceschopnost, ekologie a migrace, to byla hlavní témata na dnešním senátním Výboru pro záležitosti EU.
Zaměří se na témata, která jsou v současné vážné situaci nejdůležitější:
V oblasti bezpečnosti je nyní prioritní válečný konflikt na Ukrajině. Evropské země musí být konkurenceschopné! Musíme se zbavit závislosti na silných hráčích typu Ruska a Číny a posílit svou surovinovou nezávislost. Klíčovým problémem je i nedostatek polovodičů a chipů, který nyní komplikuje výrobu elektrotechniky po celém světě.
Česká republika dokázala během svého předsednictví téměř dokončit projednávání balíčku zelené tranzice Fit for 55, Švédsko se nyní může zaměřit na oblast dopravy a odklonu od fosilních paliv.
Frederik Jorgensen však varoval, že v některých evropských státech je demokratické rozhodování pod setrvalým tlakem. Přivítal tak rozhodnutí, že členské státy, které nedodržující principy právního státu nebudou dostávat z EU finance.
Švédsko chce též otevřít náročnou debatu o efektivitě migračního a azylového systému. Migrace do Evropy se stále stupňuje, a země jihu Evropy mají obavy, aby řešení problému nezůstalo pouze na nich.

Mohlo by vás zajímat

Hazard je téma, o kterém je potřeba mluvit!

Hazard je téma, o kterém je potřeba mluvit!

Jako hazardní hraní lze označit jakékoliv jednání, které vyžaduje nevratné investice s vidinou zisku založeného na náhodě. Dlouhodobé sázení je tak pro sázející nevýhodné, a navíc vede k patologické závislosti. S tím přichází a rostou finanční problémy, které se hráči...

celý článek
Hledá se pravá ruka senátorky Adély Šípové

Hledá se pravá ruka senátorky Adély Šípové

… aneb senátorka Adéla Šípová vypisuje výběrové řízení na pozici asistenta/asistentky. Do svého týmu hledám s těžkým srdcem náhradu za Zuzku, moji pravou ruku, která v srpnu očekává nového “mimišéfa” a nebude se moci věnovat své práci naplno jako dosud.    Pro...

celý článek

Pin It on Pinterest