Advokátní komora by měla přestat utrácet miliony za Palác Dunaj

Adéla Šípová

6. 11. 2020 | Aktuality

Na služby advokáta všichni nemají, ale má 8,2 milionu ročně na pronájem Paláce Dunaj. Neměla by Česká advokátní komora hospodařit lépe a přehodnotit své priority tak, aby se právní pomoci dostalo lidem, kteří si advokáty nemohou dovolit?

Možná jste tuto kauzu zaznamenali (https://archiv.ihned.cz/c7-66838510-n1312-5489135be950889). Česká advokátní komora totiž letos, to jest v roce, kdy se kanceláře vylidňují, potřebuje naopak více prostoru pro svou činnost. Uzavřela tedy novou nájemní smlouvu a zatížila svůj rozpočet roční částkou 8,2 milionu. Pokud chcete tuto smlouvu vidět, musíte splnit dvě podmínky. Za prvé být advokát a za druhé se dostavit osobně na místo samé, tedy do Paláce Dunaj a tam nahlédnout do lejster. To je samozřejmě v dnešní době absurdní. Proč není také transparentní?

Česká advokátní komora není povinna nic uveřejňovat, nic soutěžit. Není placena z veřejných prostředků. Její chod je financován z příspěvků advokátů. Pokud chcete legálně poskytovat právní služby, musíte tyto příspěvky hradit. Pokud však chcete znát text nájemné smlouvy, jsou vám kladeny administrativní překážky. Pokud jste samostatný advokát z malého města, třeba matka nebo otec s malými dětmi, tak jsou příspěvky pro vás vysokou položkou. Pražským „elitním“ advokátům to je ale fuk.

A já se ptám, nemohla by Česká advokátní komora hospodařit lépe a přehodnotit své priority tak, aby se právní pomoci dostalo lidem, kteří si advokáty nemohou dovolit? Těch lidí je opravdu hodně! Tedy na Kladně ano. Těm lidem nepomůže žádný palác. Třeba dva miliony, o které se rozpočet na nájem navyšuje, poskytnuté pro zajištění bezplatných právních poraden v nejchudších regionech by rozhodně zlepšil mediální obraz, který lidé mají o advokátech.

Pokud ČAK nepovedou ve valné většině od reálného života odtržení advokáti z velkých pražských advokátních kanceláří, ale příležitost dostanou i luční advokáti, kteří nemají papalášské manýry, rozhodně nás budou mít lidé více rádi. Vždycky jsem věřila tomu, že advokát je tu na prvním místě pro lidi a nikdy pouze pro byznys. Prachy z nás elitu nikdy neudělají. I lékařská péče musí být dostupná všem. Budu ráda, když se stejný princip prosadí i v mém povolání.

Trochu o tom mluvím v článku pro Lidovky.

https://www.lidovky.cz/byznys/pravo-a-justice/na-advokata-vsichni-nemaji-rika-nejmladsi-ceska-senatorka.A201018_101857_ln_byznys_pravo_ssu