Volby se blíží a v Lánech se dějí neuvěřitelné věci. Změní to přístí prezident či prezidentka?

Adéla Šípová

3. 1. 2023 | Aktuality, Kladno a okolí

Zdravím z Lán!

Ráda cestuji po svém volebním obvodě. Nyní jsem se vydala k zavřené Lánské oboře. Vůbec nevíme, co se uvnitř děje a jen občas na nás z médií vykoukne nějaká nepěkná zpráva. Až donedávna zde totiž neomezeně „vládl“ šéf Lesní správy pan Balák, do jejíž kompetence spadá i . Mohli jsme se tedy dočíst o neuvěřitelných Balákových kauzách jako bylo ovlivňování veřejných zakázek za 200 milionů korun nebo vyvážení kamene z Lánské obory. A před svým odchodem nezapomněl odsouzený Balák rozdělit milionové zakázky na poslední chvíli…

Jak je možné, že v Lánech děly tak neuvěřitelné věci?

Lesní správu Lány má na starosti a je to právě on, kdo si vybírá šéfa lesní správy Lány do níž spadá i Lánská obora. Už napočátku panovaly o osobě pana Baláka pochyby vzhledem k jeho neslavné minulosti, když například dříve stál v čele jihočeské společnosti Lesy Hluboká s anonymními vlastníky v Lucembursku, která zkrachovala poté co přestala dostávat obrovské zakázky od Lesů ČR a samotný návrh na insolvenci podali zaměstnanci, jimž Lesy Hluboká dlužily mzdy za tři měsíce. Později se zjistilo, že zde probíhaly klasické insolvenční manipulace: neoprávněné pohledávky, rozprodej majetku nebo převod akcií do rukou neprůhledné firmy Milroy z Panamy.

Podle toho, co postupně během let vyplývalo na povrch to vypadá, že si tento “křivoklátský (lánský) lesů pán” může dělat, co chce, a je nedotknutelný! Balák prokazatelně manipuloval s veřejnými zakázkami ve výši 200 milionů korun. Za to byl pravomocně odsouzen, ale prezident ho osvobodil. Jeho kauzy ale pokračovaly dále…

V přísně chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko si Balák načerno otevřel kamenolom a to v době, kdy se zde jedná o zpřísnění ochrany přírody na ten nejvyšší stupeň – národní park. Jak je to možné? Na jedné straně musejí lidé z Křivoklátska přizpůsobovat své životy ve prospěch zvýšené ochrany přírody…. A na straně druhé jsou tu nedotknutelní jedinci, kteří mohou beztrestně vydělávat na drancování přírody.

Není přece možné, aby pravidla a zákony platily jen pro někoho a doufám, že příští prezident či  bude mít dost odvahy, aby vymáhal/a škodu, kterou pan Balák způsobil Lesní správě tím, že levně prodal načerno kámen vytěžený v Lánské oboře společnosti . Balák by tuto škodu nahradit měl, ale nesmí se tento případ nechat promlčet.

Vážení občané,

za chvíli budeme rozhodovat o nové hlavě státu, mysleme prosím na to, koho všechno si s tím zvolíme. Jaký by podle mě měl být prezident či prezidentka?

Prezidentská funkce je služba všem občanům, a proto by měl být budoucí prezident či prezidentka maximálně transparentní a otevřený. Neměl by skrývat, co dělá, ani kým vším se obklopuje, stejně transparentní by mělo být i hospodaření…

Hlava státu má být spravedlivá a nemá samovolně určovat pro koho pravidla platí a pro koho ne. Nesmí nabourávat důvěru občanů v právní stát a rovná práva. Nezneužívá svoji moc pro své nejbližší. Má Být oporou pro všechny a ne jen pro své „vybrané kamarády“.

Hlava státu by se měla obklopovat důvěryhodnými lidmi, kteří nemají co skrývat a nemají problémy se zákony.

Snad si zvolíme takovou hlavu státu, která nám otevře nejen brány svých paláců a zahrad…

Volme tedy příští hlavu státu podle svého nejlepšího svědomí s rozumem a nenechme se ovlivnit emocemi vyhrocenými kampaněmi.

Tak šťastnou volbu!

Články k tématu: