Už jsem to tu psala před týdnem, ale pojďme se trochu detailněji podívat na kauzu s resuscitačními sadami.
Současnému zastupitelstvu kraje končí mandát a není se tedy čemu divit, že zrovna toto vedení kraje v čele s Jermanovou potřebuje ještě sem tam někomu pomoct, dokud to jde.
Takže tu máme tu zakázku na resuscitační sady do škol, pod kterou je podepsán radní Herman za ANO a co do činění s ní má i problematický radní Seidl, bývalý člen ČSSD nyní Trikolory. A vypadá to, že oba potřebovali, aby to vyhrála konkrétní firma a tou je ANKABA, společnost s ručením omezeným, sídlící v kladenském paneláku. Jednatelem této společnosti je Dr. Urminský. A jak si přáli, tak se stalo. ANKABA, na jejíž míru byla zakázka pravděpodobně ušita, jediná mohla podat nabídku a jediná jí tedy mohla vyhrát. A vyhrála jí, smlouva je podepsána. Smlouva v hodnotě přes 8 milionů. Dobře se firmičce z panelákového bytu vede.
Pečlivě jsem si přečetla zadávací podmínky zakázky. Kraj zakázku postavil tak, že chce, aby k resuscitačním sadám byly dodány tzv. generátory kyslíku. Ty málokdo prodává, protože je nikdo nechce. A nejsou žádané proto, že Česká resuscitační rada, odbornou veřejností všeobecně uznávaná autorita v této oblasti, nedoporučuje jejich používání při resuscitaci.
Aby tedy dodavatel mohl nabídku podat, musel prokázat, že podobnou dodávku realizoval v minulosti. No a v tom je kámen úrazu. Pokud se kyslík nemá používat, nikdo to neobjednává a solidní firmy (které nesídlí v paneláku a zakládají na rozdíl od ANKABA účetní závěrky do sbírky listin) ani takový produkt nikomu nedodávají. Nemohou tím pádem dodat tzv. referenční zakázku, aby prokázali, že jsou pro kraj dost dobří dodavatelé. Navíc kraj nedovolil ani zakázku rozdělit tak, aby jeden dodavatel mohl dodat resuscitační sady a druhý kyslík. Tím tedy pojistil tomu, kdo jediný kyslík dodává, že zakázku vyhraje. No a to, že ANKABA jediná podala nabídku, je prostě už jen logický důsledek diskriminačně nastavených podmínek.
Učitelé tedy nyní mají na školách něco, co nebudou používat. A bylo to navíc předražené. Pokud by se dodávaly pouze resuscitační sady bez nesmyslného kyslíku, cena by byla úplně jinde. Soutěže by se mohlo zúčastnit víc dodavatelů a byla by to opravdu soutěž!
Seidlova vyjádření jsou naprosto nesmyslná. Státní ústav pro kontrolu léčiv nebude zakazovat výrobu nesmyslných produktů. Nicméně tím, že produkt není zařazen mezi léčivé přípravky, je podloženo, že kraj kupuje nesmyslné věci, které nikdo nepotřebuje a nikdo nepoužije. Drahý špás v situaci, kdy je třeba peníze nalít tam, kde jsou potřeba.
Co víc dodat? No prostě vyměňme už vedení kraje‼️