Venisáž výstavy sester Válových v Senátu

31. 5. 2023 | Aktuality

Přiznám se, že tyhle dvě kladenské malířky mi opravdu přirostly k srdci. Sestry Jitka a Květa Válovy by oslavily v uplynulém roce stoleté výročí narození, a tak se jim dostalo sérií výstav po celé republice. Konečně dostaly pozornosti, jakou si zaslouží jak kvůli své umělecké práci, tak kvůli svým celoživotním postojům – skromnosti, citlivosti vůči druhým a přitom nezlomnosti.
Jako senátorka mám ve Valdštejnově paláci možnost uspořádat jednou za rok výstavu a sestry Válovy mne napadly takřka okamžitě – zvlášť když mi pomoc s její přípravou nabídla kurátorka Dagmar Šubrtová, strážkyně jejich tvůrčího odkazu.
Účast na včerejší vernisáži mi dokázala, že s nadšením pro „Válovky“ opravdu nejsem sama – dorazila spousta lidí z Kladna, galeristky, výtvarnice, sochaři… A také zástupci Ministerstva kultury nebo Středočeského kraje. Doufám, že společným úsilím dosáhneme toho, aby se jejich dílo, odrážející mizející základ „Černého Kladna“, tedy práci lidí z válcoven, dolů nebo sléváren, stalo připomínkou drsného, ale čestného a poctivého základu našeho města.
Odkaz, který nám zanechaly, tak daleko překračuje hranice Kladna. Svým svérázným přístupem k životu a upřímností v tvorbě ovlivnily několik generací umělců. Sestry Válovy jsou díky svému specifickému stylu celosvětově známé. České republice dodnes dělají dobré jméno, a proto si myslím, že by si zasloužily státní vyznemanání stejně jako jejich kolega a přítel Olbram Zoubek.

Mohlo by vás zajímat

Hazard je téma, o kterém je potřeba mluvit!

Hazard je téma, o kterém je potřeba mluvit!

Jako hazardní hraní lze označit jakékoliv jednání, které vyžaduje nevratné investice s vidinou zisku založeného na náhodě. Dlouhodobé sázení je tak pro sázející nevýhodné, a navíc vede k patologické závislosti. S tím přichází a rostou finanční problémy, které se hráči...

celý článek
Hledá se pravá ruka senátorky Adély Šípové

Hledá se pravá ruka senátorky Adély Šípové

… aneb senátorka Adéla Šípová vypisuje výběrové řízení na pozici asistenta/asistentky. Do svého týmu hledám s těžkým srdcem náhradu za Zuzku, moji pravou ruku, která v srpnu očekává nového “mimišéfa” a nebude se moci věnovat své práci naplno jako dosud.    Pro...

celý článek

Pin It on Pinterest