O víkendu jsem navštívila slavnosti 100letého výročí města Libčice nad Vltavou, které vzniklo sloučením tří přilehlých obcí. Bylo krásně, a tak jsem zvolila svůj úplně nejoblíbenější dopravní prostředek – kolo. Jela jsem z Prahy po cyklostezce a v Libčicích přejela Vltavu přívozem, který jezdí celoročně. Jde o mou oblíbenou trasu, kterou všem vřele doporučuji.
Oslavy se konaly v objektu bývalé šroubárny, která je dodnes průmyslovým objektem, což je super místo a moc ráda se sem vracím. Najdeme tu Kotelnu, kde se konají různé zajímavé akce, a Uhelný mlýn, který slouží jako galerie současného umění a designový loft. Již v dříve jsem vám referovala například o výstavě děl kladenských legend, sester Válových. Uvědomělí manželé Hoffmanovi tu vytvořili moc krásný areál žijící kulturou.
Samotné Libčice mají ale mnohem delší historii, která sahá až hluboko do středověku. Ale až sloučením tehdejších Libšic, Letek a Chejnova vznikl v roce 1924 městys Libčice nad Vltavou, který byl dále v roce 1948 povýšen na město.
Zajímavý byl i program, do kterého jsem se ráda zapojila. Mně osobně se líbila přehlídka krasojízdy pánů ze spolku ČKV na velocipedech z roku 1880, mých kamarádů. A to tak, že jsem si spolu paní galeristkou Hoffmanovou vyzkoušela jízdu na vysokém kole. Zážitek to byl velkolepý, přežila jsem bez újmy na zdraví. Následovala cyklojízda v čele s velocipedisty z ČKV po třech návsích. Na každé návsi byla odhalena informační cedule o historii dříve samostatné obce, kterou doprovázel komentář pamětníků obce. Dozvěděla jsem se tak o významných statkářských rodech z Chýnova, historii Libčic a také o slavné cihelně rodiny Fišerů v Letkách.
A nakonec jsem s radostí předala paní starostce Peleškové jako dárek brož, čímž jsem ocenila její práci, protože starostování na malých obcích je hodně náročné a pokud je paní starostka aktivní, jako je tomu zde, může obec hezky prosperovat a kulturně žít. A takové místo je pak poklad!
Odkazy:
https://www.libcice.cz/
https://www.uhelnymlyn.cz/