To co se dělo minulý týden ve sněmovně kolem manželství pro všechny bylo nedůstojné a zbytečné. Proto jsme se s kolegy z našeho senátorského klubu Piráti a SEN 21 rozhodli, že návrh podáme my sami v Senát. Nemáme důvod čekat, chceme debatovat teď, aby se do toho nepromítl nepříznivě vyhrocený čas před volbami. Voliči tak budou mít od kulturních válek pokoj a kandidáti do sněmovny budou moci předkládat konkrétní návrhy, které mají obecný dopad na všechny občany. Více se dozvíte níže v článku Deníku referendum, kde jsem odpovídala na otázky týkající se dalšího „osudu“ manželství pro stejnopohlavní páry.
Senátoři chystají vlastní návrh rovných manželství. Kvůli nečinnosti sněmovny.
Pirátská senátorka Adéla Šípová se rozhodla převzít iniciativu ve věci dlouho odkládaného zákona, který by zrovnoprávnil páry stejného pohlaví. Pokusí se dosáhnout toho, aby normu předložil Senát. Část senátorů v čele s Adélou Šípovou (za Piráty) a Václavem Láskou (Senátor 21) předloží vlastní návrh novely, která by umožnila do manželství vstupovat i stejnopohlavním párům. Šípová to oznámila minulý týden v pátek večer v České televizi a posléze svá slova potvrdila Deníku Referendum.
Senátoři z liberálního klubu Pirátů a hnutí Senátor 21 reagují na nečinnost Poslanecké sněmovny, kde obdobný návrh zákona na zavedení stejnopohlavních manželství leží od loňského července, aniž by se o něm jednalo nebo hlasovalo v prvním čtení. Poprvé přitom poslanci ještě v předchozím období předložili návrh na zavedení rovných sňatků už v roce 2018: ve sněmovně však ležel téměř tři roky, až jej několik měsíců před volbami poslanci poslali do druhého čtení, které přerušily sněmovní volby v říjnu 2021.
Od doby prvního předložení právní normy zrovnoprávňující stejnopohlavní páry přitom obdobné návrhy postupně schválili ve Švýcarsku, Slovinsku, Andoře, Kostarice, Chile nebo na Kubě: k dnešku už je takových zemí celkem čtyřiatřicet a brzy se k nim má přidat Lichtenštejnsko nebo Estonsko. České gay a lesbické páry však na rovná práva dosud čekají.
Gay páry jako oběť politikaření
Naposledy k návrhu v Poslanecké sněmovně upoutali poslanci pozornost minulý týden, kdy se však rovné sňatky staly spíše záminkou k politikaření. Na program sněmovny jej prosadili poslanci hnutí ANO, včetně těch, kteří patří mezi notorické kritiky zavedení stejnopohlavních manželství a kteří podepsali protinávrh za ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy, jako předsedkyně klubu Alena Schillerová, Jaroslav Faltýnek, Milan Brázdil nebo Martin Kolovratník. Zástupci koalice, včetně těch, kteří jinak manželství pro všechny podporují, následně hnutí ANO obvinili z údajné taktiky vládní poslance rozštěpit.
Většinu vládních stran téma rozděluje dlouhodobě. Jednoznačně pro stejnopohlavní manželství jsou pouze Piráti, kteří ale mají v současnosti pouhé čtyři poslance, a většina hnutí STAN včetně předsedy Víta Rakušana. Většinově proti jsou naopak lidovci, včetně loni vyoutovaného poslance Jiřího Navrátila, který navrhuje „kompromisní“ variantu narovnání práv stejnopohlavních párů, přičemž by se ale pro jejich svazek používal název „partnerství“ namísto „manželství“ — to má zůstat výhradně heterosexuálním párům.
ODS a TOP 09 jsou rovněž v otázce rozdělené. Podobně rozdělené je i opoziční hnutí ANO. Okamurovo rasistické a homofobní hnutí SPD se proti návrhu staví jako celek.
Hlavní podporovatelé zákona z řad Pirátů, STAN nebo TOP 09 uvádějí, že návrh na zařazení na program sněmovny musí být promyšlený a je třeba předem mobilizovat všechny jeho podporovatele, aby byli na jednání přítomni. „Varianta, že návrh pustíme do jednání, a pak se to zamítne v prvním čtení, je k ničemu. Pustit bod do předem prohrané bitvy v tuto chvíli nedává smysl,“ řekl Seznam Zprávám poslanec Starostů Jan Berki, který se loni po teroristickém útoku v bratislavském klubu Tepláreň po Navrátilovi rovněž přihlásil ke své homosexualitě.
Politoložka a expertka na téma genderové rovnosti Eva Svatoňová už dříve pro Deník Referendum popsala, že za průtahy při schvalování manželství pro všechny stojí konzervativní složení Poslanecké sněmovny. „V neposlední řadě jsou to pak aktivity nátlakových skupin jako například Aliance pro rodinu nebo Hnutí pro život, které se snaží prosazení zákona zabránit. Daří se jim ovlivňovat politiku jak lobbováním, tak obsazováním svých členů do vlivných pozic. Usilovně se ale snaží také ovlivňovat veřejné mínění vytvářením morální paniky, překrucováním výzkumů a statistických dat a šířením dezinformací,“ uvedla politoložka pro DR.
Liberální většina v Senátu?
Sněmovní nečinnost se však nelíbí skupině senátorů v čele s Adélou Šípovou a svým alternativním návrhem se pokusí zadrhnutou debatu posunout dále. Podle Šípové se v klubu ptali dlouhodobě poslanců, jaký mají v této věci záměr a jaký je jejich postoj.
„Nikdy jsme se nic moc nedozvěděli, respektive nic nového: že jsou varianty plnohodnotného manželství pro všechny nebo varianta lidoveckého poslance Navrátila, který měl problémy se slovem manželství. Obecně se politici shodují, že práva narovnat chtějí, někomu vadí slovo manželství a otázka adopcí,“ vysvětluje pirátská senátorka.
„Podle poslední informace se vláda domluvila, že téma předloží ve sněmovně až před volbami, což za nás není úplně vhodné,“ popisuje, co bylo posledním impulzem k tomu představit vlastní senátní návrh. „Je tu trend patrný i jinde v Evropě, že debatu kalí kulturní války, podobně jako u jiných potřebných témat, jako je odolnost ekonomiky, finance či zelená politika,“ říká Šípová. Vyslovila přitom obavu, že něco podobného by se mohlo opakovat i před nadcházejícími sněmovními volbami v roce 2025.
Svůj návrh mají liberální senátoři připravený a chtějí ho předložit ještě v tomto pololetí. Že by obdobný návrh v senátu, kde má převahu konzervativní pravice v čele s ODS, narazil ještě rychleji než ve sněmovně, se Šípová nebojí.
„V Senátu legislativní proces funguje jinak, těm hrátkám ve sněmovně zase tolik nerozumím. Nestává se, že by kolegové odmítli návrh zákona poslat do dalšího čtení, většinou se postupuje k hlubší debatě na výborech,“ říká kladenská senátorka za Piráty.
Jádro senátu sice tvoří konzervativci a pravice, hlas tu mají někteří nejviditelnější odpůrci manželství pro všechny či genderové rovnosti jako Daniela Kovářová (nezávislá), Pavel Fischer (nezávislý), Tomáš Czernin (TOP 09), Zdeněk Hraba (nezávislý), Jitka Chalánková (nezávislá), Jana Zwyrtek Hamplová (nezávislá) či Jiří Čunek (KDU-ČSL) anebo členové „tvrdého jádra ODS“ Tomáš Jirsa a Jiří Oberfalzer. Současně ani v nejsilnějším klubu ODS a TOP 09 nebo mezi lidovci v otázce nepanuje jednota.
Ukázalo se to i při hlasování o návrhu senátora Václava Lásky, který by umožnil přeshraniční uznávání rodičovských práv stejnopohlavních rodičů, před rokem a půl. Senát — tehdy v ještě poněkud odlišném složení než dnes, návrh sice zamítnul, pro schválení však hlasovali například předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), senátor ODS Ondřej Šimetka, lidovkyně Miluše Horská nebo předseda senátorského klubu ANO a ČSSD Miroslav Adámek (za ANO).
Eventuální senátorský návrh na zavedení manželství pro všechny má jistou podporu šestičlenného klubu hnutí Senátor 21 a Pirátů, většiny klubu hnutí STAN, některých senátorů hnutí ANO a části nesilnějšího klubu ODS a TOP 09. Podporu manželství pro všechny už dříve deklarovali v předvolebních průzkumech iniciativy Jsme fér například Hana Kordová Marvanová (za ODS), Jiří Růžička (za TOP 09), Jan Grulich (TOP 09), Tomáš Třetina (TOP 09), Roman Kraus (ODS) či již zmíněný Ondřej Šimetka (za ODS).
„Nevíme, jak to dopadne, je to ve hvězdách, chceme vědět, jak budou senátoři hlasovat a zároveň věřím, že ta iniciativa může poslance pošťouchnout, aby to poslali dál. Nevím, zda se to podaří, ale nemáme důvod čekat, chceme debatovat teď, aby se do toho nepromítl nepříznivě vyhrocený čas před volbami,“ uzavírá pirátka Šípová.
Článek původně vyšel na webu Deníku referendum – https://denikreferendum.cz/clanek/35246-senatori-chystaji-vlastni-navrh-rovnych-manzelstvi-kvuli-necinnosti-snemovny/.