Cože? Menstruační potřeby s daní 21%!

Menstruační potřeby

14. 10. 2023 | Aktuality, Senát

Včera bohužel NEPROŠEL pozměňovací návrh ke konsolidačnímu balíčku, který měl zařadit do nižší daňové sazby. O nás ženách v politice stále rozhodují převážně muži. A pokud se jejich rozhodování týká něčeho, s čím sami nemají zkušenost, velmi často to dopadne v náš neprospěch. Osobně to vnímám velmi nelibě.

Vím, že se to někomu může zdát v dnešní době scestné. Představte si ovšem, že při nákladech na menstruační pomůcky cca 200,-/měsíc se dostáváme na cenu 2400,-/rok. V případě, že jsou v domácnosti dvě či tři, dopočítáme se už opravdu nezanedbatelných částek.

Nemám k dispozici žádný oficiální průzkum, který by nám říkal, jak velký je problém menstruační chudoby. Není ale pochyb o tom, že rostoucí ceny zboží nutí některé ženy sáhnout po levnějších variantách. Těmi mohou být houbičky na nádobí, jejichž používáním může dojít až k život ohrožující sepsi.

Co se pro zvýšení dostupnosti potřeb dalo udělat? Právě vložit menstruační potřeby do nižší daňové kategorie. Jenže to se nestalo – a ve stejné kategorii skončily třeba i pleny nebo kojenecká voda… Žádná žena si přitom nemůže vybrat, zda mensturační potřeby bude nebo nebude používat.