Byl T. G. M. feminista?

14. 9. 2023 | Aktuality

Tomáš Garrigue Masaryk byl na svou dobu opravdu pokrokovým politikem, ale také myslitelem. Nechci dělat výčet všech sfér, ve kterých se aktivně podílel na celospolečenských změnách. Ráda bych připomněla to, že podporoval ženská hnutí a podporoval plnou emancipaci žen. Bohužel ještě dnes nemáme vyhráno.
Moc se nemluví o tom, jak důležitou roli v boji prezidenta Masaryka hrála jeho manželka Charlotte, která měla zásadní vliv na jeho názory – třeba právě na postavení žen ve společnosti. Významnou osobností byla také jeho dcera Alice, poslankyně a první předsedkyně Československého červeného kříže, jejíž život připomíná muzeum Alice Masarykové v Lánech.
A pokud se chcete dozvědět víc, určitě doporučuji podívat se na stránky časopisu Heroine a nebo třeba na příspěvek od Konsentu. Před námi je nyní další argumentace pro schválení Úmluvy Rady Evropy o potírání domácího násilí a násilí na ženách, o kterém píše třeba jsmefer.cz.
Navazujeme na dlouhou tradici bojovnic a bojovníků za rovná práva, a ačkoli změny přicházejí pomalu, má to smysl.

Mohlo by vás zajímat

Oslavy 17. listopadu

Oslavy 17. listopadu

Oslavy 17. listopadu jsem letos prožila opravdu naplno. Po dopolední tradiční vzpomínkové akci na Národní třídě v Praze jsem zajela do Roztok u Prahy. Ráda tam jezdím, jednak je to malebné městečko. A také si velmi vážím zdejších občanských iniciativ, o kterých jsem...

celý článek

Pin It on Pinterest